قالب وردپرس درنا توس
خانه / عمومی / تاریخچه / ​معرفی نسخه‌های مختلف USB

​معرفی نسخه‌های مختلف USB

یکی از روش‌هایی که امروز متداول شده است و کاربرد زیادی پیدا کرده است استفاده از  Universal Serial Bus (USB) می‌باشد و پر طرفدارترین سخت‌افزار که از  USBاستفاده می‌کنند فلش هستند تصویر روبرو یک فلش ۱۶GB را نشان می‌دهد که شما می توانید درآن هزاران فایل تصویر ، آهنگ و غیره قرار دهید.

شما به احتمال زیاد با این قطعه کار کرده‌اید اما نیاز است تا با جزئیات بیشتری از آن آگاه شوید جدول زیر ورژن های مختلف  USB را نمایش می ‌دهد.

بیشتر کامپیوترها از ورژن‌های  USB 1.1و USB 2.0 استفاده می‌کنند اما  USB 3 که نسبتا جدید می باشد هنوز متداول نشده است.

درگاه های اتصال  USB 1.1  و USB 2.0
پورتی که امروزه متداول شده است پورت استاندارد A می‌باشد. شما می‌توانید حداقل یک پورت نوع  A را در لپ‌تاپ یا کامپیوترتان پیدا کنید.استاندارد‌های دیگری نیز موجود می‌باشد که عبارتند از استاندارد نوع B ، Mini –B ، Micro-A و Micro-B
تصویر زیر انواع پورت  USB  را نمایش می‌دهد:

بعضی از دستگاه‌ها مانند پرینتر وvideo reorder ‌ها از پورت B  استفاده می کنند. یک طرف کابل از استاندارد نوعAَ استفاده می‌کنند و به کامپیوتر متصل می‌شود و طرف دیگر از کابل از استاندارد نوع  B استفاده می‌کند که به دستگاه متصل می‌شود. دستگاه‌های کوچکتر مانند  اسمارت‌فون‌ها، دوربین دیجیتال و دستگاه  GPS(global positioning system) نیز به پورت‌های کوچکتری نیاز دارد که از پورت mini وmicro استفاده می کنند. باید توجه کنید که پورت  Mini-A به صورت گسترده استفاده نشده است.
پورت های نوع  A  وB دارای ۴ pin هستند که توان  ۵ولت را بر روی pin 1 تامین می‌کنند.هر کدام از پورت‌های  mini  وmicro دارای ۵ pin هستند که توان ۵ ولت بر روی پایه ۱ تامین می کنند و pin های دیگر برای تشخیص دستگاه توسط میزبان انجام می گیرد.

پورت  USB 3.0
حال که با پورت USB 1.1 وUSB 2.0  آشنا شدید باید بدانید که پورت ۳٫۰  USB دارای تفاوت مهمی می‌باشد،با این حال که تفاوت اساسی بین پورت‌ها موجود می باشد اما پورت  USB 3.0 کاملا با پورت های گذشته کاملا سازگار است.
جدول زیر کاربرد هریک از سیم های داخل استانداردهای نوع A ,B را نشان داده است. USB 3.0 از نظر فیزیکی کاملا شبه دیگر ورژن‌ها می‌باشد اما پورت و رابط  USB 3.0 برای آنکه به راحتی قابل تشخیص باشد به رنگ آبی می باشد.
USB 3.0 از دو جفت pin برای دریافت و دو جفت  pinبرای انتقال به صورت همزمان استفاده می‌کند. پورت A داده را ازpin ‌های ۸ و ۹ و برای دریافت داده از pinهای ۵ و۶ استفاده می کند. دستگاهایی که از پورت  B استفاده می کنند برای انتقال از pin های ۵ و ۶ و برای دریافت داده از pinهای ۸ و ۹ استفاده می کند. تنها دستگاهای جدید UBS 3.0 از pin های جدید استفاده می کند و دستگاه های قدیمی به دلیل نداشتن این pin ها از آن نمی‌توانند استفاده بکنند.
جدول بالا کاربرد pin های ۱ تا ۴ تمامی ورژن‌ها را معرفی کرده است. شما می‌توانید هر دستگاهی از هر نوع  USB را به هر پورتی متصل کنید و که خوبی کار می کند اما برای رسیدن و استفاده از سرعت  USB 3.0 نیاز است که دستگاه شما و نیز پورت شما USB 3.0 باشد.
ترکیباتی که ممکن است ایجاد شود شامل موارد زیر می باشد:
۱٫دستگهای USB 1.1 ویا USB 2.0 با پورت USB 3.0:در این حالت سرعت دستگاه تعیین کننده است. برای مثال دستگاه با USB 2.0  حداکثر از سرعت  ۴۸۰Mbps استفاده می کند.
۲٫دستگاه USB3.0  با پورت  USB 2.0:با سرعت  USB 2.0 کار می کند (Mbps480)
دستگاه USB 3.0 با پورت UBS 3.0:این تنها ترکیبی می‌باشد که به شما اجازه می‌دهد که با سرعت ۵Gbps کار کنید.
علاوه بر اینکه  USB 3.0 دارای پورت های استاندارد A , B می باشد دارای پورت  Micro-B نیز می باشد.

USB Controller
کامپیترها دارای یک یا چندین کنترلگر  USBبرای کنترل UBS  دارند، کنترلگرها چیپستی بر روی مادربرد هستند. هر ورژن از  USB  جمعا ۱۲۸ دستگاه که شامل کنترلگر می باشد پشتیبانی می‌کند بنایراین هر پورت  USB127 دستگاه پشتیبانی می کند. معمولا کامپیوترهای رومیزی در جلو و عقب کیس پورت  USBدارند که این پورت ها توسط یک کنترلگر و یا کنترلگر جدا کنترل می‌شود.
پورت‌ها مقدار توانی که دستگاه ها احتیاج دارند تامین می‌کنند اما باید توجه داشته باشید که در واقعیت محدودیت وجود دارد چون که مقدار توان به صورت مشترک استفاده می‌شود. اگر شما تعداد زیادی دستگاه به  USB متصل کنید یک یا چند تا از این دستگاه‌ها متوقف می شوند. برای مثال اگر شما video recorder را به پورت  USB متصل کنید keyboard ویا  mouse شما متوقف می‌شود البته این مشکل به ندرت پیش می‎آید مگر آنکه شما دستگاه‌هایی که از توان زیادی مثل video recorder استفاده می کنند به پورت  USB متصل کرده باشید.
برای حل این مشکل دو راه‌حل وجود دارد.اولین روش تامین توان توسط کابل برق خود دستگاه می‌باشد. شما همچنین می‌توانید از USB hub‌ها که دارای کابل برق خارجی می باشد استفاده کنید که به آن به پورت  USBمتصل می شود و توان لازم را تامین می کند. علاوه بر مشترک بودن توان برق پهنای باند نیزمشترک می‌باشد‌. برای مثال اگر شما پورت  USB2.0داشته باشید با پنچ دستگاه متصل به آن هر دستگاه دارای پهنای باند ۴۸۰Mbps  نمی‌باشد و این پهنای باند به صورت مشترک استفاده می‌شود.
طول کابل  USB
زمانی که برای اتصال دستگاه، از کابل  USB استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که حداکثر طول کابل تقریبا ۵  متر می‌باشد. این مقدارطول برای دستگاهایی مانند پرینتر کاربرد دارد و به ندرت دستگاهی با طول کابل ۵ متر پیدا می‌شود. مقدارحداکثرطولی که برای  USB3.0  ترجیح می دهند ۳ متر می‌باشد.

Dirty Bit
دستگاه‌های USB دارای قابلیتی با نام hot-swappable  می‌باشند این قابلیت به این مفهوم می‌باشد که شما می‌توانید زمانی که سیستم روشن می‌باشدUSB  را متصل و یا جدا کنید .با این حال توصیه نمی‌شود که اگر فایلی که درون USB است باز کرده‌اید  USB را جدا کنید.وقتی که شما فایلی را باز یا تغییر می‌دهید بیتی ست(یک) می‌شود که مشخص می‌کند که فایل ذخیره نشده است. به این بیت معمولا dirty bit  می‌گویند.زمانی که تمانی فایل‌ها ذخیره شد این  بیت پاک(صفر) می‌شود.
اگر شما فلشی که بیت آن ست شده است به سیستم متصل کنید با پیغام ?Do you want to scan and fix Removable Disk  مواجه می شوید. این بیت ممکن است برای بعضی از فایل ها مشکل آفرینی کند، و این اتفاق زمانی می‌افتد که فایل‌های یک دستگاه را بدون ذخیره جدا کنیم. اگر شما این گذینه را انتخاب کنید برنامه ایی به نام chkdsk برای حل مشکل اجرا می‌شود.

​معرفی نسخه‌های مختلف USB

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.kolbedanesh.com ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

درباره ی جلال

جلال یاکشی کارشناس مهندسی نرم افزار هستم . برنامه نویسی و مباحث تجارت الکترونیک از علایق همیشگی من بوده و هست و سعی دارم با استفاده از این دانش گامی در جهت بهبود و ترقی بردارم.

مطلب پیشنهادی

آموزش کامل پیام‌رسان سروش

آموزش کامل پیام‌رسان سروش

آموزش دانلود پیام‌رسان سروش نرم‌افزار سروش فعلا در دو نسخه‌ی اندروید و iOS (برای آیفون) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوازم خانگی بانه فروش