قالب وردپرس درنا توس
خانه / پروژه و مقاله / مقاله فشار خون
فشار خون

مقاله فشار خون

در این مطلب کلبه دانش به مقاله ای در حیطه فشار خون  می پردازیم.

فشار خون

پر فشاری خون (فشار خون بالا)

 • بسیاری از افراد این کره ی خاکی مبتلا به پر فشاری (هیپر تانسیون :hypertension ) یا افزایش فشار خون هستند که اصطلاحا به آن “فشار خون” یا ” فشار خون بالا” هم گفته میشود.
 • در انگلستان حدود ۱۶ میلیون نفر یعنی بیش از ۴/۱ افراد و در آمریکا ۴/۵۸ میلیون نفر یعنی حدود ۲۹% بزرگسالان مبتلا به پر فشاری خون هستند.
 • از آنجا که پر فشاری خون اغلب با علایم همراه نیست بسیاری از افراد آن را نگران کننده نمی دانند، حال آنکه این گونه نیست.

 

  قلب و گردش خون به بیان سادهA

فشار خون

 • قلب، عضوی مخروطی، عضلانی و تو خالی است که از دو حفره کوچک تر به نام دهلیز راست و دهلیز چپ ، در باَلا و دو حفره بزرگتر به نام بطن راست و بطن چپ در پایین تشکیل میشود و اندازه آن درهر فرد حدود مشت بسته دست او است. قلب در پرده فیبری نازکی به نام پرکارد((pericardium محصور شده و در بالای دیافراگم ، بین حاشیه های پایینی ریه قرار گرفته است و قسمت میانی میدیاستن (mediastinum;  توده بافت ها و اندام های جدا کننده استخوان جناغ در جلو و ستون مهره ای در عقب) را اشتغال می کند .

قلب حدود ۱۲ سانتی متر طول و ۸ سانتی متر عرض و۶ سانتی متر ضخامت دارد

و وزن آن در مردها به طور متوسط ۲۸۰ تا ۳۴۰ گرم و در زن ها ۲۳۰ تا ۲۸۰ گرم است لایه های قلب از خارج به داخل عبارتند از اپیکارد، میو کارد(قسمت عضلانی قلب) و اندو کارد.

 • دیواره دو دهلیز قلب عضلانی و نازک و بین دو بطن آن عضلانی و ضخیم است و دیواره (تیغه ) ای دو بطن را از یکدیگر جدا می کند که در ادامه به فضای بین دو دهلیز می رسد و موجب جدا شدن این دو نیز می شود که در این ناحیه به آن دیواره (تیغه) بین دهلیز می گویند این دیواره قلب را به دو قسمت راست و چپ تقسیم می کند.

فشار خون

 • سمت چپ قلب ، خون دارای اکسیژن را به داخل سرخرگ اصلی قلب که بزرگترین سرخرگ بدن است و سرخرگ آئورت(aurta) نام دارد پمپ می کند و خون دارای اکسیژن از این راه به تمام قسمت های بدن می رسد.
 • سمت راست قلب ، خون بدون اکسیژن را از سیاهرگ اَجوف (venae cavae) می گیرد و به داخل سرخرگهای ریوی پمپ می کند.
 • قلب دارای ۴ دریچه موسوم به دریچه سه لختی (سه لتی یا تری کوسپید؛tricuspid valve) ، دریچه لختی (دولتی یا میترال یا بی کوسپید mitral valve;biscupid valve) ، دریچه نیمه هلالی آئورتی (semilunar aortic valve) است.
 • ایمپالس (تکانه) قلبی که موجب انقباض دهلیز می شود به وسیله ی گره سینوسی دهلیزی (sinoatrial node) که در دهلیز راست واقع است و تحت کنترل بصل النخاع در ساقه مغز قرار دارد شروع می شود.
 • گره دهلیزی بطنی (atrioventricular node) در نزدیکی دیواره ی تیغه ای دهلیز راست قرار دارد و تکانه ها را از راه دسته عصبی دهلیزی بطنی (دسته هیس؛ bundle of His) و شاخه های آن منتشر می سازد که در نتیجه آن بطن ها منقبض می شوند. هر دو دهلیز به طور همزمان منقبض می شوند و به دنبال آن انقباض هر دو بطن به شکل همزمان روی می دهد.
 • گره سینوسی دهلیزی قلب که در واقع گره پیش آهنگ است ، سرعت و ریتم ضربان قلب را تنظیم می کند. سایر عوامل موثر بر ضربان قلب عبارتند از : هیجان ، ورزش ، هورمون ها ، دما ، درد و استرس.
 • قلب سالم در فرد بالغ با حدود ۷۰ کیلوگرم وزن ، در هر دقیقه حدود ۷۰ بار ضربان دارد و هر دقیقه معادل ۶ لیتر خون را پمپ می کند. از آن جا که کل حجم خون در یک فرد بالغ حدود ۵٫۲ لیتر است، قلب ، حجم کل خون بدن را در زمان کمتر از یک دقیقه پمپ می کند و این کار در تمام طول عمر به طور مداوم انجام می شود.
 • گردش خون حاوی اکسیژن ، و خون بدون اکسیژن از قلب ، ریه ها و بقیه بدن روند غیرفعالی نیست. قلب باید از فشار کافی برای پمپ خون به داخل گردش سرخرگی برخوردار باشد که این کار را با انقباض عضله خود (سیستول؛systole) و (شل شدن) این عضله (دیاستول؛diastol) انجام می دهد. این انقباض و انبساط به شکل دارای ریتم صورت می گیرد.
 • انقباض عضله قلب در طول سیستول منجر به افزایش فشار داخل قلب می شود، تا جایی که دریچه های نیمه هلالی به طور سیستماتیک باز می شوند و حجم مشخصی از خون به خارج پمپ می شود. شل شدن عضله قلب در طول دیاستول ، منجر به پر شدن دوباره ی حفره های قلب از خون می شود. به مجموعه ی این روند ، چرخه (سیکل) قلبی می گویند. وقایع مکانیکی متعددی که به طور همزمان در طول یک سیکل قلبی روی می دهند منجر به پمپ شدن خون دارای اکسیژن در تمام بدن می شوند.
 • خون در طول دیاستول دهلیزی، زمانی که دهلیز راست و چپ شل شده اند به درون دهلیز جریان می یابد. افزایش فشار دهلیز نسبت به بطن و باز شدن دریچه های سه لتی و میترال منجر به جریان سریع خون به داخل بطن های شل شده می شود.تکانه ها (ایمپالس ها) ی الکتریکی آغاز شده به وسیله ی گره سینوسی دهلیزی (گره sinoatrial یا SA یا ضربان ساز قلب) از طریق مسیر بین گرهی در دو دهلیز ، هدایت و منجر به انقباض دهلیزی (سیستول دهلیزی) می شوند که خون بیشتری را برای پر شدن کامل بطن ها از دهلیز خارج می کند. تکانه ، به آرامی از گره دهلیزی بطنی (گره atrioventricular یا AV) هدایت می شود تا فرصت انقباض کامل را به دهلیز بدهد و بطن ها از خون پر شوند. تکانه ها به سرعت از گره دهلیزی بطنی و از راه دسته هیس هدایت می شوند و رشته های پورکنژ(purkinje) واقع در عضلات بطن ها ، با دریافت این تکانه ها ، به طور مستقیم میو کارد بطنی را تحریک می کنند و انقباض پرفشار هر دو بطن ، منجر به باز شدن دریچه های ریوی و آئورت و ورود خون به داخل سرخرگ های ریوی و آئورت می شود. این انقباض (سیستول) و اتساع (دیاستول) همزمان ویکسان دهلیزها و بطن ها همراه با توانایی باز و بسته شدن ، کارکرد مناسب دریچه ها و جریان یک طرفه خون از قلب را به وجود می آورد و قلب به طور سریع و مکرر ، خون را در تمام بدن حرکت می دهد.
 • با هر بار انقباض بطن چپ حجمی از خون را به داخل یرخرگ آئورت و از این راه به درون درخت سرخرگی می فرستد. هر موج فشار که به سرعت از سیستم سرخرگی عبور میکند به صورت نبض سرخرگی احساس می شود.
 • فشار خون سیستم سرخرگی طی چرخه قلبی متفاوت است ، به طوری که حداکثر آن در سیستول است و به تدریج مقدار آن به کمترین حد در طی دیاستول افت می کند و در واقع ، این همان فشار خون سیستولی یا به اصطلاح ، فشار خون بزرگ (systolic blood pressure) است که به وسیله دستگاه فشار سنج (sphygmomanometer) اندازه گیری می شود.
 • سطوح فشار خون طی ۲۴ ساعت تغییر می یابند. به ویژه فشار خون در هنگام ورزش و فعالیت بدنی ، افزایش و درهنگام خواب کاهش پیدا می کند.هیجان ، درد ، شلوغی ، دمای محیط ، مصرف قهوه و بعضی از داروها موجب تغییر فشار خون می شوند.
 • دستگاه گردش خون (یا دستگاه قلبی عروقی)، مواد غذایی ، گازها و مواد زاید را به سلول ها داخل و از آنها خارج می کند ، با بیماری ها مبارزه می نماید و به تثبیت دما و PH خون کمک می کند. دستگاه گردش خون انسان و سایر مهره داران بسته است (یعنی خون ، هرگز شبکه سرخرگی ، سیاهرگی و مویرگی را ترک نمی کند).
 • اجزای اصلی دستگاه گردش خون انسان عبارتند از : قلب ، خون و رگ های خونی. گردش خون از دو نوع تشکیل می شود: گردش خون ریوی (که به شکل یک «حلقه» از ریه ها عبور می کند و در این قسمت اکسیژن گیری می نماید) و گردش خون سیستمیک (که به شکل یک «حلقه» در تمام قسمت های دیگر بدن جریان می یابد و خون دارای اکسیژن را در اختیار اعضای مختلف قرار می دهد و سپس خون بدون اکسیژن را به قلب برمیگرداند).
 • دو نوع مایع به وسیله دستگاه گردش خون در بدن به حرکت در می آید: خون و لنف. خون ، قلب و رگ های خونی ، دستگاه قلبی عروقی را می سازند و لنف و رگ ها و گره های لنفاوی ، دستگاه لنفاوی را تشکیل می دهند. دستگاه قلبی عروقی و دستگاه لنفاوی ، در مجموع، دستگاه گردش خون را می سازند.
 • گردش خون سیستمیک

به بخشی از دستگاه قلبی عروقی گفته می شود که خون اکسیژن دار را از قلب به بدن می رساند و خون بدون اکسیژن را به قلب برمی گرداند.

همیشه سرخرگ ها خون را بدون توجه به اکسیژن دار بودن یا نبودن از قلب دور می کنند و سیاهرگ ها ، خون را به قلب باز می گردانند.به طور کلی ، سرخرگ ها خون اکسیژن دار را به بافت ها می برند و سیاهرگ ها خون بدون اکسیژن را به قلب برمی گردانند. در رگ های ریوی ، عکس این جریان صورت می گیرد یعنی سرخرگ ریوی خون بدون اکسیژن را از قلب به ریه ها می رساند و خون اکسیژن دار به وسیله سیاهرگ ریوی به قلب پمپ می شود. خون در بدن به گردش در می آید و اکسیژن و مواد غذایی از خون به سلول های اطراف مویرگ ها و دی اکسید کربن از سلول های مویرگی به داخل خون منتشر می شوند.

 • گردش خون ریوی

بخشی از دستگاه قلبی عروقی است که خون بدون اکسیژن را از قلب به ریه ها می برد و خون اکسیژن دار شده را به قلب باز می گرداند. خون دارای اکسیژن وارد دهلیز زاست می شود و به داخل بطن راست جریان می یابد و از آنجا به وسیله سرخرگ های ریوی به ریه ها می رود. سیاهرگ های ریوی ، خونی را که سرشار از اکسیژن شده است به دهلیز چپ قلب بر می گرداند و سپس خون از دهلیز چپ به بطن چپ می رود و از آنجا به وسیله ی سرخرگ آئورت به تمام بدن می رسد.

 • گردش خون کرونر که از رگ های کرونر (اکلیلی) قلب تشکیل می شود ، خون را به عضلات خود قلب می رساند.

 

 1. B. روش های تعیین کار قلب و دستگاه گردش خون
 • با استفاده از الکترو کاردیو گرام (نوار قلبی که الکترو فیزیولوژی قلب را مشخص می سازد)، گوشی پزشکی (استتوسکوپ؛ stethoscope) ، دستگاه فشار سنج (اسفیگمومانومتر؛ sphygmomanometer)، ضربان سنج (پالس متر pulsmeter که عملکرد قلبی شامل سرعت ضربان و ریتم قلب و ضربان های نامنظم را مشخص می کند)، معاینه نبض ( که معمولا برای تعیین ضربان قلب در موارد موجود نبودن بیماری های قلبی خاص به کار می رود)، آزمایش سفید شدن بستر ناخن (که برای تعیین چگونگی خون رسانی به اعضا انجام می شود ) ، نحوه ی کار قلب و دستگاه گردش خون و فشار خون را تعیین می کند.
 1. C. فشار خون چیست؟
 • فشار خون عبارتی است از نیرویی که خون در هر بار ضربان قلب بر دیواره های سرخرگ ها وارد می کند.
 • در اندازه گیری فشار خون ، دو عدد مشخص ثبت می شود.نخستین عدد فشار سیستولی(فشار سیستولیک systolic pressure) نام دارد و نشان دهنده نیروی حاصل از انقباض ها (ضربان ها) ی قلبی است که موجب پمپ شدن خون به بدن می شود. عدد دوم ، فشار دیاستولی (فشار دیاستولیک؛ diastolic pressure) نامیده می شود و فشار پر شدن دوباره خون به منظور آماده شدن برای انقباض یا ضربان قلبی بعدی است.
 • در اکثر افراد فشار خون کمتر از ۱۴۰٫۸۵ میلی متر جیوه مناسب و مطلوب است.برای افرادی که قبلا در معرض خطر بیماری قلبی عروقی بوده اند (مثلا مبتلایان به دیابت) ، محدوده طبیعی فشار خون ۱۳۰٫۸۰ میلی متر جیوه است. مقدار فشار خون به وسیله نیرو و مقدار خون پمپ شده و میزان انعطاف پذیری سرخرگ ها تعیین می شود. فشار خون ۱۲۰٫۸۰ در بزرگسالان فشار خون ایده آل است.

 

 1. E. محدوده های فشار خون بالا و پایین
 2. فشار خون پایین

فشار سیستولیک کمتر از ۹۰ میلیمتر جیوه (یا ۲۵ میلیمتر جیوه پایینتر از فشار معمول).

 1. فشار خون پیش از رسیدن به حد بالا

فشار خون سیستولیک ۱۲۰ تا ۱۳۹ میلیمتر یا فشار خون دیاستولیک ۸۰ تا ۸۹ میلیمتر جیوه.

 1. مرحله ۱ افزایش فشار خون

فشار خون سیستولیک ۱۴۰ تا ۱۵۹ میلیمتر جیوه (به طور دایمی) یا فشار خون دیاستولیک ۹۰ تا ۹۹ میلیمتر جیوه (به طور دایمی).

 1. مرحله ۲ افزایش فشار خون

فشار خون سیستولیک ۱۶۰ میلیمتر جیوه یا بیشتر (به طور دایمی) یا فشار خون سیستولیک ۱۰۰ میلیمتر جیوه یا بیشتر (به طور دایمی).

 1. F. اطلاعاتی درباره پرفشاری خون

فشار خون در شرایط متعدد تحت تاثیر قرار می گیرد که از آن جمله عبارتند از:

 • بیماری های قلبی عروقی
 • بیماری های عصبی
 • بیماری های کلیوی
 • بیماری پره الامپسی در زنان باردار
 • عوامل فیزیولوژیک مانند استرس ٰ خشم یا ترس
 • استفاده از برخی داروها
 • « افزایش فشار خون روپوش سفید »

 

 • اندازه گیری فشار خون با خطری همراه نیست. فقط در صورتی که برای انجام دیالیز کلیوی ، با استفاده از عمل جراحی ، شنت شریانی وریدی قرار داده شده است نباید از بازوی آن طرف اندازه گیری فشار خون انجام شود.
 • بالا بودن فشار خون در یک بار اندازه گیری آن ، الزاما به معنی پرفشاری خون نیست. از سوی دیگر یک بار طبیعی بودن فشار خون به معنی عدم ابتلا به پر فشاری خون نیست.
 • در صورتی که امکان اندازه گیری مرتب فشار خون در منزل برایتان وجود دارد ، ارقام به دست آمده را با ذکر تاریخ و ساعت بر روی کاغذ یادداشت کنید و چنان چه این ارقام به طور دایم از محدوده های طبیعی بالاتر یا پایین تر هستند به پزشک مراجعه نمایید.
 • چنان چه در زمان بالا یا پایین بودن فشار خون های اندازه گیری شده دچار علایمی می شوید به پزشک مراجعه کنید.

 

به سلامتی خود کمک کنید.

 • به طور مرتب فشار خون خود را کنترل کنید.
 • میزان مصرف نمک را کاهش دهید.
 • سیگار نکشید.
 • غذاهای کم چرب بخورید.
 • وزن خود را در حد ایده آل نگه دارید.
 • به طور مرتب ورزش کنید.
 • استرس ها را کاهش دهید.

 

 • اگر چه فشار خون بالا ممکن است موجب سردرد ، گیجی ، درد قفسه سینه ، وزوز گوش ، نامنظم شدن ضربان قلب ، خونریزی بینی ، خستگی و مشکلات بینایی شود ولی در اکثر موارد بدون علامت است.
 • در ۹۰٪ موارد علت مشخصی برای افزایش فشار خون وجود ندارد ولی بیماری در بعضی از افراد فامیل دیده می شود. این نوع ازدیاد فشار خون ، «پرفشاری اولیه » نام دارد.
 • تقریبا در ۱۰٪ موارد، بیماری های کلیه ، غدد درون ریز (مثل کم کاری تیروئید) و مصرف داروها (مثل قرص های ضد بارداری) عامل ایجاد پرفشاری خون هستند. به این نوع ازدیاد فشار خون «پرفشاری ثانویه» گفته می شود.
 • عوامل بسیاری شامل مقدار آب و نمک موجود در بدن ، وضعیت کلیه ها ، سیستم عصبی یا رگ های خونی و سطوح هورمون های مختلف بدن بر فشار خون تاثیر می گذارند.
 • احتمال افزایش فشار خون در صورت وجود سابقه فامیلی پرفشاری خون بیشتر است.پرفشاری خون در آمریکایی های آفریقایی تبار بیشتر از سفید پوست ها دیده می شود.
 • پرفشاری خون ثانویه یعنی مواردی از افزایش خون که علت آنها قابل شناسایی ممکن است در موارد زیر ایجاد شود:
 • تومور غدد فوق کلیه
 • مسمومیت با الکل
 • اضطراب و استرس
 • استفاده از مواد تضعیف کننده اشتها
 • تصلب شرایین (آترواسکلروز)
 • مصرف قرص های ضد بارداری
 • مصرف بعضی از داروهای سرما خوردگی
 • بیماری کوارکتاسیون آئورت
 • مصرف کوکایین
 • سندرم کوشینگ
 • مرض قند (دیابت)
 • بیماری های کلیوی (شامل التهاب کلیه ها، نارسایی کلیه ، تنگی شریان کلیه ، انسداد یا تنگی شریان کلیوی)
 • داروهای مورد استفاده در میگرن
 • سندرم همولیتیک – اورمیک
 • پورپورای هنوخ شوئن لاین
 • چاقی
 • وجود درد
 • بیماری های پری آرتریت نودوزا (periartertitis)
 • حاملگی
 • التهاب روده ناشی از پرتو درمانی
 • تنگی شریان کلیوی
 • فیبروز پشت صفاقی
 • تومور ویلمز (نوعی تومور بدخیم کلیوی که رشد سریعی دارد و از عناصر جنسی تشکیل می شود و معمولا قبل از ۵ سالگی به وجود می آید).

 

 • اگر دچار سردرد شدید شده اید فورا به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است این سردرد نشان دهنده ی عارضه ای خطرناک و یا نوعی فشار خون خیلی بالا ، موسوم به «فشار خون بدخیم» باشد.
 • اگر خودتان در منزل فشار خون را پایش می کنید ممکن است در مراجعه به پزشک لازم شود به این سوالات پاسخ دهید:
 • آخرین فشار خون شما چقدر بوده است؟
 • فشار خون ماقبل آخر شما چقدر بوده است؟
 • فشار متوسط سیستولیک و دیاستولیک شما چند است؟
 • آیا اخیرا فشار خون شما افزایش یافته است؟
 • اندازه گیری فشار خون بهترین آزمایش اثبات کننده پرفشاری خون است و سایر اقدامات در واقع به تشخیص وجود یا فقدان عوارض قلبی ، کلیوی ، چشمی و سایر عوارض کمک می کنند.
 • عوارض احتمالی پرفشاری خوم که در صورت عدم درمان پرفشاری روی می دهند عبارتند از:
 • گسیختگی آئورت
 • آسیب دیدگی رگ های خونی
 • آسیب مغزی
 • نارسایی احتقانی قلب
 • آسیب دیدگی کلیه ها
 • نارسایی کلیه
 • حمله قلبی
 • سکته مغزی
 • کاهش بینایی

نکته

حتی اگر مبتلا به پرفشاری خون نیستید کنترل فشار خون در هنگام چک آپ سالیانه ، به ویژه اگر فردی از اعضای فامیلتان دچار پرفشاری بوده یا هست اهمیت دارد.

 • اگر بر اساس کنترل مرتب فشار خون در منزل متوجه بالا بودن دایمی آن شده اید یا هر یک از نشانه های زیر وجود دارند، همین حالا به پزشک مراجعه کنید:
 • درد قفسه سینه
 • گیجی
 • خستگی مفرط
 • تهوع و استفراغ
 • سردرد شدید
 • تنگی نفس
 • تعریق قابل ملاحظه
 • تغییرات بینایی

 

 1. G. پیشگیری از پرفشاری خون

تغییر در نحوه ی زندگی می تواند به کنترل فشار خون کمک کند:

 • وزن خود را در صورت زیاد بودن آن کاهش دهید.افزایش وزن برقلب فشار وارد می آورد.در بعضی موارد ، کاهش وزن تنها درمان لازم برای پرفشاری خون است.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. چربی و نمک کمتری بخورید. بیشتر، از میوه ، سبزیجات و فیبر تغذیه کنید.
 • سیگار نکشید.
 • در صورت ابتلا به دیابت ، سطح قند خون خود را تحت کنترل در آورید.

 

نکته

پرفشاری خون ، احتمال ایجاد سکته مغزی را ۴ تا ۶ برابر افزایش می دهد.

 • تاییید وجود پرفشاری خون بر مبنای نخستین ویزیت پزشک به اضافه دوبار پیگیری بعدی ، با حداقل دوبار اندازه گیری فشار خون در هر ویزیت صورت می گیرد.
 • میزان فشار خون سیستولیک باید عامل اصلی تشخیص ، ارزیابی و درمان پرفشاری خون به ویژه در افراد ۵۰ سال به بالا باشد.
 • کمتر از ۵۰ ٪ بیماران مبتلا به پرفشاری خون با یک دارو قابل کنترل هستند.

 

نکته

شایع ترین علل سکته های ناشی از خونریزی مغزی، پرفشاری خون و آنوریسم مغزی هستند.

 • تمام موارد فشار خون بالا باید به تایید برسند. اندازه گیری فشارخون با روش استاندارد برای تشخیص صحیح بیماران مبتلا به پرفشاری خون اهمیت دارد.
 • چنانچه فردی که دارای فشارخون طبیعی است ، مبتلا به پرفشاری خون تشخیص داده شود ممکن است به اشتباه تحت درمان پرفشاری قرار بگیرد و در نتیجه دچار عوارض دارویی شود. کاهش زمان حضور در محل کار، مراجعه غیرپروری به پزشک و انجام آزمایشات غیر لازم از دیگر عوارض این تشخیص اشتباه خواهند بود.
 • از سوی دیگر اگر فردی که مبتلا به پرفشاری خون است ، به اشتباه، دارای فشار خون طبیعی تشخیص داده شود ممکن است عوارض عروقی ناشی از بالاتر رفتن فشار خون وی را تهدید نمایند.
 • پایش (مانیتورینگ یا کنترل مرتب) فشار خون به شکل سرپایی (ABPM؛ambulatory blood pressure monitoring) اطلاعاتی درباره فشار خون در طول فعالیت های روزانه و هنگام خواب شب در اختیار قرار می دهد و به ویژه برای ارزیابی پرفشاری خون روپوش سفید مناسب است. ABPM همچنین در ارزیابی پرفشاری های مقاوم به درمان دارویی ، نشانه های کاهش فشار خون ، پرفشاری دوره ای(حمله ای) به کار می رود و در موارد مشکوک به اختلال عملکرد خودکار و پیش بینی وقایع قلبی عروقی قابل اعتمادتر از اندازه گیری فشار خون در مطلب است.

ABPM معمولا به صورت اندازه گیری خودکار فشار خون ، در هر نیم ساعت یکبار، با استفاده از دستگاه مخصوصی که به بدن وصل می شود و در ساعات خواب شب نیز مزاحمتی ایجاد نمی کند صورت می گیرد.

 • از آنجا که تمام مراحل پر فشاری خون با افزایش موارد رویدادهای عروقی همراه هستند ، طبقه بندی های قبلی پرفشاری خون به صورت پرفشاری خفیف و متوسط،امروزه مورد قبول نیستند و در طبقه بندی جدید بر استانداردهای سیستولیک به همان اندازه استانداردهای دیاستولیک تاکید می شود.
 • ارزیابی و مرحله بندی دقیق پرفشاری هایی که به تازگی تشخیص داده می شوند اهمیت دارد.
 • بررسی کامل داروهای مورد استفاده (اعم از داروهایی که با نسخه ی پزشک دریافت شده اند و داروهای بدون نیاز به نسخه) و مکمل های دارویی اهمیت بسیار دارد.
 • هدف از ارزیابی بالینی در مواردی از پرفشاری خون که به تازگی تشخیص داده شده اند، تعیین وجود پرفشاری اولیه یا ثانویه، وجود بیماری عضو هدف و سایر عوامل خطر قلبی عروقی است.
 • خطر بروز بیماری قلبی عروقی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون نه تنها به ئسیله ی سطح فشار خون،بلکه از طریق وجود یا فقدان آسیب عضو هدف یا سایر عوامل خطر مانند کشیدن سیگار، اختلالات چربی خون و دیابت مشخص می شود.
 • «پرفشاری خون ثانویه» بیان کننده ی این موضوع است که افزایش فشار خون بیمار در اثر بیماری زمینه ای قابل تشخیص ایجتد شده است. با اینکه علل ثانویه پرفشاری خون تنها موجب بروز حدود ۵ تا ۱۰ درصد از پرفشاری های خون می شوند ولی تشخیص آنها اهمیت بسیار دارد زیرا ممکن است با تشخیص صحیح و درمان مناسب بتوان آنها را درمان برطرف نمود.
 • پرفشاری خون با افزایش وزن بدن ارتباط نزدیکی دارد. میزان بروز پرفشاری خون در افراد دارای افزایش وزن ۵۰٪ بیشتر است و ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا افزایش وزن دارند. تحقیقات به خوبی آثار مثبت کاهش وزن را به کنترل فشار خون نشان داده اند و در موارد لازم باید کاهش وزن به عنوان درمان غیر دارویی اولیه یا درمان همراه با روش های دارویی توصیه شود.حتی کاهش وزن اولیه در حد ۴ تا ۵ کیلوگرم اثر مثبتی بر پایین آمدن فشار خون دارد.کاهش وزن همچنین تاثیر داروهای ضد پرفشاری خون را افزایش و خطر بروز بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد .
 • وضعیت کاهش وزن اولیه و کنترل دراز مدت وزن، هر دو با برنامه منظم ورزشی بهبود می یابند.

 

نکته

 • پرفشاری خون می تواند توانایی تفکر، به خاطر سپردن و یادگیری را کاهش دهد. فشار خون بالا و کنترل نشده با کاهش شناخت و زوال عقلی سنین بالا ارتباط مستقیم دارد.

 

 

H   نمک و فشار خون

 • ارتباط میان میزان مصرف سدیم و فشار خون در مطالعات بالینی و اپیدومیوژیک متعدد به اثبات رسیده است . همچنین مصرف نمک و به مقدار محدود ممکن است میزان داروهای ضد پرفشاری مورد نیاز را کاهش دهد. البته پاسخ افراد مختلف به کاهش میزان سدیم دریافتی متفاوت است . به نظر میرسد دربین مبتلایان به پر فشاری خون ، آفریقایی ها ،آمریکایی ها ، بیماران مسن تر و افراد مبتلا به بیماری کلیوی نسبت به سدیم حساس تر هستند.
 • امروزه به دنبال بیش از ۳۰سال اختلاف نظر گروههای مختلف پژوهشگران در این باره که آیا دریافت مقدار زیاد نمک بر ایجاد موارد پرفشارخون در جوامع مختلف تاثیر قابل ملاحظه دارد یا نه این که نظریه مطرح شده است که پرفشاری خون ایجاد شده در اثر مصرف نمک مهمترین عامل مشکلات بهداشت نیست  بلکه مهمترین عامل ((حساس بودن به نمک)) است. یعنی در افراد حساس به نمک  در صورت مصرف نمک زیاد ، افزایش فشار خون به صورت تشدید شده بروز میکند البته با اینکه احتمالا حساسیت به نمک عامل خطر ایجاد برای فشار خون است بسیاری از افراد حساس به نمک دچار فشار خون نیستند . همچنین مطرح شده است که با آنکه پرفشاری خون  عامل اصلی بیماری قلبی عروقی است. پرفشاری موجب مرگ زودرس در افراد حساس به نمک نمی شود یعنی در این افراد مصرف زیاد نمک حتی در صورت طبیعی باقی ماندن فشار خون موجب بیماری قلبی عروقی می شود . اما اینکه چگونه نمک ،بدن افزایش فشار خون موجب بروز بیماری قلبی عروقی می شود پاسخ اریه شدن آن است که نمک ، واکنش پذیری پلاکت ها ، یعنی عناصر خونی کمک کننده به تشکیل لخته را افزایش می دهد و در نتیجه مقدار زیاد نمک رژیم غذایی می تواند به طور مستقیم  منجر به عوارض قلبی عروقی مانند سکته مغزی ، حمله قلبی  و بیماری های کلیوی ، حتی در غیاب پرفشاری خون شود.

 

K  عوارض دراز مدت پرفشاری خون

 • بالا بودن فشار خون برای مدت چند سال چنان چه موجب تنگ و سخت شدن سرخرگ ها شده باشد قادر به پمپ کردن خون درون این رگ ها نخواهد بود و در نتیجه نارسایی احتقانی قلب روی می دهد  و مایع در ریه ها جمع می شود .
 • تنگ شدن سرخرگ هایی که به مغز خون واکسیژن میرساند موجب مختل شدن موقتی عملکرد قسمتی از مغز که به وسیله این سرخرگ ها خون رسانی می شود خواهد شد و در نتیجه حمله ایسکمیک موقتی روی می دهد بسته شدن دایمی سرخرگ به وسیله لخته موجب از بین رفتن بخشی از مغز که به وسیله آن سرخرگ خون رسانی می شده خواهد شود و در نتیجه سکته مغزی بروز  میکند
 • ممکن است پرفشاری خون موجب رگ های کوچک داخل چشمها شود که ممکن است تا وقتی که این آسیب شدت نیافته با علائمی همراه نباشد . به ندرت در پرفشاری های شدید (بدخیم ) خونریزی رگ ها به شبکیه چشم آسیب می رساند.

 

 

 • نکته

در بیماران دارای سابقه نارسایی قلب ،

فشار خون هدف ،زیر ۸۰/۱۳ میلی لیتر

جیوه است

 

M  نوار قلبی و فشار خوتن بالا

 • الکترو کاردیو گرام به ثبت فعالیتهای الکتریکی قلب بر روی نوار کاغذی یا مانیتور گفته می شود و هدف از آن تهیه شاخص غیر مستقیم از اندازه قلب و برسی سرخرگ های کرونر قلب است . پرفشار ی خون موجب بزرگ شدن بیش از حد بطن چپ قلب (هیپرتروفی بطن چپ ) روی می دهد وبرای درمان آن باید فشار خون بیمار را کاهش داد . تنک یا مسدود شدن سرخرگ های کرونر قلب موجب تغیراتی موسوم به ایسکمی(کم بود خون رسانی ) می شود ایسکمی باعث احساس درد قفسه سینه (آنژین صدری) در هنگاه فعالیت می شود .

نکته

 • در بیماران مبتلا به دیابت شیرین ، فشار خون هدف،

زیر ۸۰/۱۳ میلی لیتر جیوه است . کاهش تدریجی

فشار خون سیستولیک به ۱۱۰ ملی لیتر جیوه با

کاهش خطر عوارض عروقی میکرو سکوپی و

ماکروسکوپی همراه است

 

N  ورزش و پرفشاری خون

 • تقریبا در ۵۰ میلیون نفر آمریکایی ، فشار خون زمان استراحت به اندازه ای که بتواند به خطر افتادن سلامتی و طول عمر شود افزایش نشان می دهد.
 • پر فشاری خون که به آن ((قاتل بی سر وصدا )) هم گفته می شود به حدی ارزشمند است که باید برای تشخیص و درمان به موقع آن ،اندازه گیری مرتب فشار خون و آزمایش های منظم فیزیکی به عمل آید.
 • مطالعات به عمل آمده جدید حاکی از آن هستند که که فعالیت های با شدت متوسط (۴۰ تا ۷۵ درصد حداکثر جذب اکسیژن) ممکن است از حداکثر اثر در پایین آوردن فشار خون برخوردار باشید.
 • فعالیت های فیزیکی منظم در کاهش خطر نسبی ایجاد پرفشاری خون به میزان ۱۹تا ۳۰ درصد هم تاثیر موثر است . همچنین، پایین بودن میزان سلامتی قلبی تنفسی در میانسالی با ۵۰% افزایش خطر پرفشاری خون همراه است و نتایج در مردان و زنان یکسان بوده است.
 • قبل از شروع یک فعالیت وزشی جدید ،چنان چه مبتلا به پرفشاری خون شناخته شده هستید از پزشک خود اجازه بگیرید.

 

 

نکته:

 • کلید یک برنامه ورزشی موفق، ادامه آن در دراز مدت است.

 

 • فعالت های ورزشی استقامتی مانند ،مانند قدم زدن شنا ، دوچرخه سواری و ورزش های هوازی ملایم باید هسته مرکزی برنامه آموزشی را تشکیل دهند و باید از ورزش های شانل اجرای ایزومتریک شدید که می توانند موجب نوسان های شدید ناخواسته فشار خون شود اجتناب نمود.

 

 • با بهبود وضعیت هوازی ، به ورزش های کم مقاومت و پر تکرار برای تنظیم وزن بپردازید در طول انجام این نوع ورزش نباید نفس را نگه داشت زیرا می تواند موجب نوسانهای زیاد فشار خون یا در بعضی افراد ، رویداد های تهدید کننده حیات مانند بروز ریتم های غیرطبیعی قلب شود.

 

 • به ظور اینده آل افراد مبتلا به پر فشاری خون ۵ تا ۶ بار در هفته برچسب وضعیت آمادگی اوله ورزش کنند . مجموع مدت ورزش باید بین ۳۰ تا ۶۰ دقیفه در هر جلسه باشد افراد با آمادگی کمتر باید ورزش را با مدت کمتری (۱۰تا ۱۵دقیقه) شروع کنند و به تدریج به مدت آن اضافه نمایند (هر ۲ نا ۴ هفته ۵ دقیقه).

 

 

 

O  درمان پرفشار ی خون

 

 • اکثر افراد مبتلا به پر فشاری خون ، دچار نوع اولیه ، یعنی نوع بدون علت شناخته شده بیماری هستند و عده کمی از افراد مبتلا به نوع ثانویه ، یعنی نوع دارای علت زمینه ای شناخت شده و قابل اصلاح عر فشاری خون می شوند.
 • عدم درمان پر فشاری خون یا درمان دیر رس آن میتواند موجب عوارض خطیری مانند نارسایی قلب ، حمله به(انفارکتوس) و سکته قلبی را به دنبال داشته باشد و بنابراین درمان هرچه زودتز پرفشاری خون الزامی است.
 • ایجاد تغیرات مناسب در شیوه ی زندگی، تحت راهنمایی پزشک، بخش اولیه مهمی از هر نوع برنامه درمانی پر فشاری خون به شمار می آید. در بعضی از افراد محودیت هایی مانند پایین آردن مصرف سدیم (نمک)،الکل ،نگه داشتن وزن در حد مطلوب و انجام ورزش هوازی و نکشیئدن سیگار می تواند موجب کنترل پرفشاری خون شود. با این حال بسیاری از بیماران علاوه بر این اقداماتبه استفاده از ((دارو های ضد پرفشاری خون)) نیاز دارند.
 • اگر چه داروهای ضد پرفشاری خون معمولا به خوبی تحمل می شوند ولی می توانند عوارضی ایجاد کنند که برحسب نوع دارو ،مقدار و مصرف سایر عوامل متفاوت هستند. علاو ه بر این ،بسیاری از بیماران به یک دارو به خوبی پاسخ می دهند و به دیگزان پاسخ مناسبی نشان نمی دهند . بنابراین ممکن است تغیرات دارو (دارو های ) صحیح و دارای کمترین عارضه و دوز مناسب داروها برای به زمان نیاز داشته باشد.
 • دارو های ضد پرفشاری خون به چند گروه تقسیم می شوند که در اینجا به طور ساده به ذکر این داروها و نخوه اثر و عوارض جانبی هریک اشاره کنیم

 

 • داروهای مدرّ(دیور تیک ها: diuretics )

این دارو های پرفشار یخون را به طور با افزایش دفع آب و سدیم از کلیه ها ، کاهش حجم مایع بدن و نیز کمک به گشاد شدن رگ های خونی کاهش دهند .دارو های این گروه شامل تیازید ها (مثل کلر تالیدیون، هیدرو کلورو تیازید و اینداپامید) هستند. در بعضی موارد از نوعی دارو های مدرّ نگه دارنده پتاسیم (مثل آمیلورید،اسپیونولاکتون با ترمامترن یا مکمل های پتاسیم)همراه با تیازسد ها استفاده می شود زیرا تیازید ها می توانند به دلیل افزایش دفع پتاسیم در ادرار موجب دفع پتاسیم شوند.

دوز های پایین تیازید های جدید بت عوارض شایعی همراه نیستند . خستگی، گیجی و ضعف و علائم دیگری ممکن است  در اثر کاهش سدیم و آب و کاهش پتاسیم ایجاد شوند . ناتوانی جنسی قابل برگشت و حملات  نقرس گاهی روی می دهند همچنین در بیماران مبتلا به دیابت دوزهای بالاتر تیازید ها ممکن است کنترل قند خون را سخت تر کند.

۲-باز دارنده های استیل کولین استراز(ACE)

آنژیوتانسینII  ، ترکیبی است در خون که موجب تنگ شدن رگ های خونی و در نتیجه افزایش فشار خون می شود. با پایین آوردن میزان تئلید ترمیب مزبور به وسیله داروهای باز دارنده ACE  که از طریق ممانعت از تبدیل آنژیوتاسین I  و   آنژیوتاسینII  صورت می گیرد. رگ های خونی گشاد می شوند و فشار خون پایین می آید و برون ده قلب بهبود می یابد

داروهای بازدارنده کنونی این اند : بنزاپریل،کاپتو پریل،انالا پریل ، فوسینو پریل ،فوسینو پریل،لیزیونو پریل، موگزو پریل،پریندو پریل کینا پریل رامیپریل و تراندولا پریل.

این دارو ها ممکن است در بعضی از بیماران موجب کاهش گلوبول های سفید خون و کاهش گلوبول های سفید،قرمز،و پلاکت ها ، سرفه،کهیر، تب افزایش پتاسیم ،خشک دهان ، درد عضلانی و یک عارضه مهم بالقوه این داروها بروز((آنژیوادم))(angioedema) است که در ۱/۰ تا ۷/۰ درصد از بیماران دیده می شود  و با بروز نسبتا سریع (چند دقیقه تا ساعت)علائمی مانند تورم لب ها ، زبان و حلق و در نتیجه اختلال تنفسی همراه است . این وضعیت یک اوراژنس پزشکی است و در صورت بروز آن ، بیمار نباید از دارو های  این گروه استفاده کند.

۳دارو های مسدودکننده آنژیوتانسینII

داروه های مسدود کننده آنژیوتانسین   IIآثار آنژیوتانسینII  بر سلول های قلب و رگ های خونی را مهار می کنند . داروهای کنونی  این گروه شامل کاندزارتان ، ایربزارتان ، لوزارتان ، تلمیزارتان و والزارتان هستند. از نظر عوارض جانبی ،تفاوت اصلی داروهای این گروه با داروهای باز دارنده ACE آن است که ARB ها موجب سرفه نمی شوند . تعداد کمی از بیمارانی که داروهای ARB را مصرف می کنند.ممکن است دچار گیجی ، خواب آلودگی ، سردرد، تهوع، خشکی دهان ، درد شکم  یا سایر عوارض شوند بروز آنژیوادم در مصرف کنندگان دارو های این گروه نسبت به ACE شیوع کمتری دارد.

۴ – داروهای مسدود کننده  کانال کلسیم

(calcium channel blokers)

این داروها مقدار  کلسیمی را که وارد  عضله صاف دیواره رگ های  خونی و قلب می شود کاهش می دهند . سلول های عضلانی برای منقبض شدن به کلسیم نیاز دارند در نتیجه با مصرف این داروها ، سلول های عضلانی شل و رگ های خونی گشاد می شوند  و فشار خون و نیروی اضافی وارد آمده به قلب کاهش  می یابد.

داروهای این گروه به سه گروه فرعی  شامل مشتقات فنیل آلکامین (مثل وراپامیل) و بنزوتیازپین ها (مثل دیاتیازم) و دی هیدروپیریدین ها (مثل آملودپین) تقسم می شوند . امروزه در هر یک از دو گروه  اول تنها یک نوع دارو وجود دارد ولی در گروه سوم تعدادی دارو در دسترس هستند.

عوارض جانبی مشتقات  فنیل آلکامین و بنزوتیازپین  کاهش شدید ضربان قلب ، سردرد و تهوع ( در مصرف دیلتیازم) یا یبوست ( در مصرف وارپامیل) هستند . دی هیدروپیریدین ها می توانند موجب افزایش ضربان قلب ، برافروختگی ، اختلال گوارشی، افزایش پتاسیم خون ، ادم(ورم) و یردرد شود

۵- دارو های مسدود کننده بتا (بتا بلاکر ها: beta blokers)

این دارو های، بعضی از آثار عصبی سمپاتیک را که موحب تحریک  عملکردهای  خاص غیر ارادی در هنگام  استرس می شوند مهار می کنند.

دارو های مذبور اثر خود را تا حدودی از طریق کاهش سرعت نیروی پمپ خون به وسیله  قلب به داخل  گردش خون اعمال  می نماید. بتابلاکرها موجود عبارتند از : اسبوتولول،اتنولول،بتاگزولول،بیزوپرولول،کارتلول،متو پرولول، نادلوول،پنبوتولول،پیندولول،پروپرانول،تمیولول.

بعضی از بتابلاکرها از فعالیت مختلط بروخوار هستند یعنی هم گیرنده های بتا و آلفا را مهار می کنند  از این می توان لابتالول و کارودیلول را نام برد .

بتا بلاکر ها ممکن است علائم آسم و سایر بیماری ها قلبی را تشدید کنند درنتیجه نباید در این بیماری ها شوند. علاوه بر این ممکن است داروهای مزبور ، علایم کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت را که تحت درمان با انسولین قرار دارند مخفی سازند.

این دارو ها همچنین می توانند موجب خستگی ، گیجی ،بی خوابی ، کاهش تحمل نسبت به ورزش ، کاهش ضربان قلی ،بثوارث (راش های پوستی ) و سردشدن دست و پاها(به دلیل کاهش جریان خون به آنها) شوند.

 

۶- داروهای مسدود کننده الفا(آلف بلاکر ها Alpha  blokers)

این داروها ، تون عضلات غیر ارادی (صاف)دیواره رگ های خونی را کاهش می دهند و موجب شل و متسع شدنشدن آنها و درنتیجه ، پایین آمدن  فشار خون می شوند . از میان داروهای این گروه باید از دوگزازوسین ، پرازوسین و ترازوسین نام برد این داروها ممکن است موجب گیجی (به ویژه هنگام تغیر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده)،ضعف خواب آلودگی و کاهش فشار خون وضعیتی شوند. همچنین دارو های مزبور می توانند خطر ایجاد نارسایی قلبی را افزایش دهند. از این رو در پر فشاری اولیه به عنوان داروی خط اول به کار نمی روند  به جز در مردان مسن مبتلا به بزرگی پروستات که ممکن است آلف بلاکر ها موجب کاهش علائم بیماری پروستات آنها شوند.

۷٫دارو های دارای اثر مستقیم گشاد کننده رگ ها 

این داروها  تون رگ های خونی را کاهش می دهند و آنها را شل می کنند. دو داروی متعلق به این گروه هیدرالازین و ماینوکسیدل هستند. به طور معمول ماینوکسیدل فقط در پر فشاری شدید و مقاوم به کار می رود. عوارض این دارو ها عبارتند از : سردردد،ضعف،تهوع،یبوست،ورم(ادم) محیطی و افزایش ضربان قلب  معمولا این عوارض با مصرف توام دارو  با یک یتا بلاکر به حداقل می رسند ولی در موارد استفاده از داروی ماینوکسیدل( که پرقدرت تراست) قابل ملاحضه تر هستند همچنین ماینوکسیدل ممکن است موجب افزایش رشد موها شود.

۸- دارو های دارای اثر مرکزی

فعالیت سمپاتیک را می توان با داروهایی که از طریق مرکزی اثر می کنند مثل کلونیدین ، گانابنز،گانفاسین و متیل دوپا نیز کاهش داد. این دارو ها به دلیل داشتن عوارض نامناسب تری نسبت به داروهای گروههای قبلی امروزه کمتر مصرف می شوند . از جمله عوارض این داروها باید از گیجی وضعیتی ، خواب آلودگی، اختلال در قضاوت ، خشکی دهان ،تهوع، یبوست ،و کاهش قابل بازگشت عملکرد جنسی نام برد.

 

نکته:

 • قبل از مصرف هر دارویی تمام توضیحات موجود در بروشور آن را به دقت بخوانید و در صورت لزوم اطلاعات اضافی مربوط به آنرا از دکتر داروساز یا پزشک معالج خود سوال کنید . در صورت بروز عوارض جانبی را با پزشک مطرح نمایید.

در هنگام ایجاد خواب آلودگی ،گیجی و اختلال  قضاوت به رانندگی و کارهایی که به دقت نیاز دارند نپردازید.

 

 • چه دارو هایی برای درمان فشار خون بیمار مناسب هستند؟

پزشک معالج هر بیمار با در نظر گرفتن عوامل مختلف از جمله چگونگی تاثیر دارو ، عوارض جانبی احتمالی، وضعیت سلامتی عمومی، جنسیت، سن ،و نژاد ، شدت پر فشاری خون و موارد منع مصرف دارو اقدام  به تجویز دارو می کند. بعضی از دارو های ضد فشار خون  به طور اختصاصی برای درمان بیماری های ویژه مستقل از فشار خون تجویز میشوند ، اگر چه این بیماری ها با پر فشاری خون همراه هستند به عنوان مثال :

 • دارو های متعلق به گروه بازدارندهACEدر بیماران مبتلا به دیابت شیرین که مقدار پروتئین ادرار آنان افزایش یافته ، بیماران مبتلا به نارسایی قلب یا افراد دارای سابقه ی حمله قبلی تجویز می شوند.
 • بتا بلاکر ها در بیماران مبتلا به نارسایی قلب یا سابقه حمله قلبی تجویز می شوند .
 • بتا بلاکر ها یا داروهای مسدود کننده کانال کلسیم برای کنترل علائم بیماران مبتلا آنژین صدری (درد موقعی قفسه سینه، ناشی از ناکافی بودن اکسیژن رسانی به عضله قلب در افراد مبتلا به بیمار ی سرخ رگ کرونر )تجویز می شوند.
 • مصرف بعضی از داروهای ضد پر فشار ی خون در برخی از بیماران  ممنوع است به عنوان مثال:
 • مصرف داروهای باز دارنده ACEو ARB ها (و بسیاری از دارو های دیگری که برای درمان فشار خون بالا به کار نمی روند) در دوران بارداری ممنوع است
 • مصرف بتا بلاکرها در بیماران مبتلا به آسم یا بیماری ریوی مضمن ممنوع است.
 • بعضی بیماری های همراه با پرفشاری خون ممکن است در اثر مصرف برخی داروهای ضد پر فشاری خون تشدید شوند. مثلا مصرف داروهای مدرّ(دیورتیکا)می تواند موجب بدتر شدن بیماری نقرس شود .
 • از آنجا که داروهای مختلف ضد پر فشار یخون از آثار ثابت شده ای بر خوردار هستند، در حال حاضر توافق عمومی در باره اینکه ابتدا کدام یک از آنها را باید در اکثر بیماران به کار برد وجود ندارد .شواهد حاکی از آن هستند که هر یک از چهار گروه اصلی این داروها ، شامل دیورتیکا ،بازدارنده های ACE، مسدود کننده کانال کلسیم و بتا بلاکر ها از آثار تقریبا مساوی برخوردارند و در ۴۰تا ۶۰ درصد موارد پاسخ مناسبی ایجاد می کنند.دارو های پایین آورنده فشار خون ،فرد را دربرابر عوارضی مانند نارسایی قلبی ،سکته مغزی و حمله قلبی محافظت می نماید.
 • همانطور که ذکر شد بسیار یاز بیماران به خوبی به یک دارو پاسخ می دهند ولی ممکن است به داروی دیگر پاسخ مناسبی ندهند تشخیص گروه دارویی  دارای اثری مناسب در هر بیمار ، عامل اصلی تعین دارویی است که باید پزشک برای آبیمار تجویز کند . علاوه بر این ،استفاده از داروهای خاص ممکن است در بعضی شرایط ویژه بالینی از پیامد های بهتری برخوردار باشند
 • در صورت عدم پاسخ کافی یک بیمار به نخستین داروی ضد پر فشاری خون تجویز شده ،می تواند داروی دوم را به آن اضافه کرد یا مقدار داروی اول را را تا رسید به دوز حداکثر بالا برد یا بعد از رسیدن مقدار داروی اول به دوز متوسط ، داروی دوم را اضافه نمود .

 

نکته:

دربیماران مبتلا به پر فشاری خون مجزای سیستولیک که سن بالای ۶۰ سال دارند و قبل از درمان ،فشار خون سیستولیک آنها به طور قابل ملاحظه ای افزایش نشان می دهند. ممکن است نتوان فشار سیستولیک را به کمتر از ۱۴۰ میلی لیتر جیوه رساند.

در این موراد دستیابی به فشار خون سیستولیک موقت ۱۶۰میلی لیتر  جیوه یا آنچه که دوز های مطلوب  سه دارویی ضد پر فشار یخون حاصل می شود منطقی به نظر می رسد .

 • به دنبال شروع درمان پر فشار ی خون ،باید اکثر بیماران به منظور پی گیری نحوه تاثیر درمان حداقل ماهی یک بار تا رسیدن به فشار خون هدف ، به پزشک مراجعه کنند.
 • کمتر از ۵۰%مبتلا به پرفشارخون، با یک دارو کنترل می شوند.
 • در صورت نرسیدن به فشار خون هدف سه گزینه درمانی، پیش روی پزشک قرار دارد:
 • افزایش دوز داروی اول تا رسیدن به سطوح حداکثر مجاز.
 • جایگزین کردن دارویی از گروه دیگر .
 • اضافه کردن داروی دوم از گروه دیگر
 • چنانچه پاسخ اولیه به یک دارو کافی است باید به همان دارو ادامه داده شود .
 • اگر پاسخ به یک دارو، نسبی است باید دوز آن را افزایش داد یا داروی دوم را از گروه متفاوت به آن اضافه کرد.
 • چنانچه پاسخ ناچیزی نسبت به درمان به عمل آمده دیده می شود باید یک داروی دیگر از گروه دیگر را جایگزین کرد.
 • استفاده زودرس از دوز پایین یک داروی مدر و یا افزودن آن به عنوان داروی اضافی را باید مد نظ داشت.
 • در صورتی که کراتینین بیمار بالاتر از دو میلی گرم در دسی لیتر یا GFR (سرعت گلومرولی کلیه)کمتر از ۳۰ میلی لیتر در دقیقه بر حسب ۷۳/۱ متر مربع باشد . باید از داروی های مدر موثر بر قوس هنله(مثل فوروسماید)به دیورتیک های تیازیدی یا مشابه تیازید استفاده کرد.
 • نباید دو دارو از یگ گروه را همراه با هم مصرف کرد.
 • در بسیار یاز بیماران استفاده از ۲ یا چند گروه دارویی به صورت ترکیبی موجب دست یابی به فشار خون هدف می شود .

 

نکته :

علایم غیر اختصاصی مانند خستگی ، سیاهی رفتن چشم یا اختلال شناخت ممکن است در اثر کاهش حاد فشار خون ایجاد شود . این علایم ممکن است طی ۴ تا۶ هفته ادامه درمان برطرف شود.

 

R نکاتی درباره پر فشاری خون

 • حدود۲۵% خانم هایی که برای نخستین با حامله شده اند در سه ماهه آخر حاملی دچار کمی افزایش فشار خون می شوند که در صورت موجود نبودن اختلال کلیوی و دیده نشدن پروتئن در آزمایش ادرار نیاز به درمان دارویی ضد پر فشاری خون ندارند وفقط باید تحت نظر قرار بگیرند.
 • در بیماری پره اکلاپسی(pre eclampsia) که در برخی موارد در مراحل انتهایی حاملگی روی می دهد و با پر فشار یخون وجود پروتئین در ادرار و ورم (ادم) شناخته می شود و برای مادر و جنین خطر ناک است ، بای فشار خون و ادرار بیمار به طور مرتب کنترل شود و تحت درملن قرار بگیرد.

در صورت عدم تشخیص و درمان ممکن است بیماری خطرناکی موسوم به اکلامپسی  یا مصمومیت حاملگی ایجاد شود. که با تشنج همراه است و می تواند منجر به مرگ مادر و جنین شود . در این مورد بیمار باید در بیمارستان تحت درمان قرار گیرد .

 • در صورتی که مبتلا به آنژین صدری هستید باید میزان کلسترول خون شما اندازه گیری شود و در صورت لزوم از داروهای کاهش دهنده کلسترل استفاده کنید.
 • مصرف داروهای کاهش دهنده چربی خون در افرادی که سابقه سکته قلبی دارند مقدار کلسترول خون را پایین می آورد واحتمال بروز سکته قلبی دوباره را کاهش می دهند. در این موارد دارو های بازدارنده ACE و بتا بلاکر ها مفید تر هستند زیرا علاوه بر کاهش فشار خون ،موجب آرام تر شدن قلب و پیشگیری از بروز صدمات بیشتر به قلب می شوند . معمولا در این موارد استفاده از مقادیر کم آسپرین هم به پزشک توصیه می شود.
 • افراد مسن ،کودکان،خانم های باردار و افراد مبتلا به برخی بیماری های دیگر و یا افرادی که از سایر دارو ها استفاده می کنند. به توجه ویژه برای کنترل فشارخون نیاز دارند.
 • فشار خون دیاستولیک تقریبا ۵% خانم های مسن، چاق، و دارای سابقه پرفشاری خون که از قرص ضد بارداری استفاده می کنند به بیش از ۹ میلی لیتر جیوه میرسد.

این ندرت فشار خون را به حدی افزایش می دهند که نیاز به درمان داشته باشد.

 • پر فشاری خون در افراد مبتلا به دیابت بیش از سایر افراد دیده می شود و در نتیجه ،خطر بروز آسیب کلیوی و چشمی و بیماری های عروق قلب و سکته مغزی در این افرادبیشتر است کنترل مرتب قند خون و رساندن سطح کلسترول به حد طبیعی ضرورت دارد . مشاهده شده است که داروهای باز دارنده ACE بهتر از سایر دارو ها موجب پیشگیری از آسیب های کلیوی و چشمی بیماران دیابتی می شود.
 • رساندن فشار خون بیماران مبتلا به دیابت به زیر ۸۵/۱۴۰ بسیار مفید است. اگر چه در افرادی که به دیابت مبتلا نیستند درمان پرفشار یخون باید از فشار بالای ۹۰/۱۶۰ شروع شود و در افراد دیابتی درمان مزبور را باید از فشار بالاتر از ۸۵/۱۴۰ یا ۸۵/۱۳۰ آغاز نمود.

 

S  پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون اولیه که در بزرگسالان حدود ۹۰تا۹۵ در صد موارد پرفشاری را تشکیل می دهد. در بچه های کوچک نادر است و نوجوانان بیش از بچه های کوچک و کمتر از بزرگسالان مبتلا به آن می شوند.در پرفشاری خون نوع اولیه اغلب سابقه فامیلی وجود دارد و به نظر میرسد این نوع پرفشاری خون چند عاملی باشد. با این حال، چاقی ،تغیرات ژنتیکی در انتقال کلسیم و سدیم ، واکنش پذیری عضلات صاف رگ ها  و سیستم رنین- آنژیوتانسین و حساسیت به انسولین در این اختلال دخالت دارند.

 • اکثر موارد پرفشاری خون در کودکان را نوع ثانویه تشکیل می دهد که در اثر اختلالات کلیوی ، مصرف دارو ها و سموم ، اختلالات دستگاه عصبی مرکزی و خودکار ،اختلالات رگ ها ،اختلالات غدد درون ریز و تعدادی از علل متفرقه ایجاد شوند.

 

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

 • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
 • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
 • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
 • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
 • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.kolbedanesh.com ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
 • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

درباره ی جلال

جلال یاکشی کارشناس مهندسی نرم افزار هستم . برنامه نویسی و مباحث تجارت الکترونیک از علایق همیشگی من بوده و هست و سعی دارم با استفاده از این دانش گامی در جهت بهبود و ترقی بردارم.

مطلب پیشنهادی

IELTS

آیلتس

در این مطلب کلبه دانش به بحث و بررسی درو مورد آزمون و مدرک آیلتس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوازم خانگی بانه فروش