اخبارعمومی

راهنمای تحصیل در فنلاند

در این مطلب از کلبه دانش می خواهیم شما کاربران عزیز را با راهنمای تحصیل در کشور فنلاند آشنا کنیم امیدواریم که مورد پسند شما قرار بگیره…

تحصیل در فنلاند به دلیل اعتبار بالای دانشگاه‌ها و پایین بودن هزینه‌ها مقصد بسیاری از دانشجویان برای تحصیل است.

کشور فنلاند یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا را دارا است؛ در این رابطه، در سال ۲۰۱۲ سیستم آموزشی این کشور به عنوان بهترین سیستم آموزشی دنیا معرفی شد. کیفیت بالای تدریس، توجه به نیاز جامعه و قرار دادن تجارت و صنعت در مواد درسی و همچنین، آموزش مهارت در کنار تئوری موجب شده که این کشور به یکی از کشورهای مورد علاقه دانشجویان مشتاق به تحصیل در خارج تبدیل شود.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات پیش‌دانشگاهی

آموزش‌ رسمی و اجباری در کشور فنلاند از هفت سالگی آغاز می‌شود و نه سال‌ به‌ طول‌ می‌انجامد. این‌ تحصیلات‌ اجباری شامل‌ ۶ سال‌ ابتدایی و سه سال‌ متوسطه‌ است. در این‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ با محیط‌، دروس‌ پایه‌ و زبان‌های خارجی آشنا می‌شوند.

پس‌ از تحصیلات‌ متوسطه‌، دانش‌آموزان‌ وارد دبیرستان‌ها می‌شوند که‌ به‌ دو دسته‌ نظری و حرفه‌ای تقسیم‌ شده‌ است‌.

طول‌ دوره‌ دبیرستان‌ از سه‌ تا چهار سال‌ است‌ که‌ در پایان‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ داده‌ می‌شود. در دبیرستان‌های نظری، دانش‌آموزان‌ دروس‌ ادبیات، زبان‌های خارجی، علوم، ریاضی، ورزش، موسیقی و هنر را فرا می‌گیرند.

دوره‌های حرفه‌ای توانایی‌های فنی- حرفه‌ای دانش‌آموزان‌ را بالا می‌برد و برای دانش‌آموزانی که‌ جذب‌ بازار کار می‌شوند، مناسب‌ است.

برای ورود به‌ دانشگاه‌های فنلاند، کلیه‌ دانش‌آموزان‌ پس‌ از اتمام‌ دوره‌ دبیرستان‌ در آزمون‌ سراسری دانشگاه‌ها شرکت‌ می‌کنند.

تحصیل در فنلاند

تحصیلات دانشگاهی

‌تحصیلات‌ عالی در دانشگاه‌ها، مؤ‌سسات‌ آموزش‌عالی تخصصی و پلی تکنیک‌ها (AMK/YH) امکان‌پذیر است. در فنلاند ۵۰ مرکز آموزش‌ عالی زیر نظر وزارت‌ آموزش‌ (Ministry of Education) فعالیت‌ آموزشی و پژوهشی دارند که‌ شامل‌ ۱۴ دانشگاه‌ جامع، ۶ دانشگاه‌ و مؤ‌سسه‌ آموزش‌عالی تخصصی و ۳۰ پلی تکنیک (AMK/YH) است.

شرط‌ ورود به‌ کلیه‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی، داشتن‌ مدرک دیپلم‌ دبیرستان‌ و قبولی در آزمون‌ سراسری دانشگاه‌ها است. در فنلاند کمتر از نیمی از داوطلبان‌ موفق‌ به‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها می‌شوند.

شرط‌ ورود دانشجویان‌ خارجی به‌ مراکز آموزش‌ عالی داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ فنلاند یا معادل‌ آن‌ و قبولی در آزمون‌ ورودی است. زبان‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌ها در این‌ کشور، فنلاندی، سوئدی و گاهی هم‌ انگلیسی است.

در نظام‌ آموزشی جدید فنلاند، سال‌ تحصیلی دو نیم‌‌سال‌ دارد که‌ در هر کدام‌ ۲۰ واحد (Credits) و در هر سال‌ تحصیلی ۴۰ واحد گذرانده‌ می‌شود.

در سال‌ ۱۹۹۵ میلادی مجلس‌ فنلاند قانون‌ تأسیس‌ پلی‌تکنیک‌ها (AMK/YH) را تصویب‌ کرد. هدف‌ از تأسیس‌ پلی‌تکنیک‌ها راهیابی سریع‌تر به‌ بازار کار است. تاکنون‌ ۳۰ پلی‌تکنیک مجوز تأسیس‌ گرفته‌اند که‌ در رشته‌های گوناگون‌ دوره‌های چهار ساله‌ برگزار می‌کنند. برای ادامه‌ و اتمام‌ دوره، هر دانشجو نیازمند یک سال‌ تمدید است.

تفاوت‌ پلی‌تکنیک‌ها با دانشگاه‌ها در کاربردی و حرفه‌ای بودن‌ تحصیلات‌ است.

شرط‌ ورود به‌ پلی‌تکنیک‌ها داشتن‌ دیپلم‌ حرفه‌ای از دبیرستان‌های حرفه‌ای و موفقیت‌ در آزمون‌ ورودی هر پلی‌تکنیک به‌ همراه‌ سابقه‌ کار است.

تحصیل در فنلاند

دوره‌های تحصیلی

۱. دوره‌های پلی تکنیک‌ها (AMK/YH) که‌ سبب‌ گرفتن‌ مدرک Bachelor می‌شود، چهار سال‌ طول‌ می‌کشد و شامل‌ گذراندن‌ ۱۴۰ تا ۱۶۰ واحد است. تعداد واحدهای مورد نیاز بستگی به‌ رشته‌ تحصیلی دارد و حداقل‌ ۲۰ واحد به‌ یک دوره‌ تجربه‌ کار علمی اختصاص‌ دارد. در پایان‌ دانشجو پایان‌نامه‌ نیز ارائه‌ می‌دهد.

۲. (Kandidaati/Kandidat (Bachelor که‌ شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. این‌ دوره‌ در نظام‌ جدید آموزشی فنلاند در دانشگاه‌ها گذرانده‌ می‌شود که‌ حداقل‌ شامل‌ ۱۲۰ واحد است‌ که‌ دانشجو طی آن‌ها دروس‌ پایه‌ و تخصصی را می‌گذراند. در سال‌ آخر دانشجو باید پژوهش‌ علمی را همراه‌ پایان‌نامه‌ ارائه‌ دهد.

۳. (Maisteri (Master که‌ شامل‌ پنج تا هفت سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. این‌ دوره‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان، شامل‌ گذراندن‌ حداقل‌ ۱۶۰ تا ۲۲۰ واحد تحصیلی و انجام‌ پژوهش‌های علمی و ارائه‌ پایان‌‌نامه‌ است. اگر این‌ تحصیلات‌ بعد از دوره‌ (Kandidaatti/Kandidat (Bachelor گذرانده‌ شود، واحدهای مورد نیاز حداقل‌ ۴۰ واحد است.

۴. در کشور فنلاند اعطای مدرک Lisensiaatti/Licentiat نیز ممکن‌ است‌ که‌ دانشجو برای گرفتن‌ آن‌ موظف‌ به‌ گذراندن‌ ۳۰ واحد خواهد بود. این‌ دوره‌ پژوهشی است. دانشجو موظف‌ به‌ نوشتن‌ پایان‌نامه‌ و دفاع‌ موفقیت‌آمیز در مقابل‌ استادان‌ است. اکثر دانشجویان‌ این‌ دوره‌ را به‌ عنوان‌ مرحله‌ ابتدائی دوره‌ دکترا می‌گذرانند که‌ دو تا سه سال‌ تحصیلی طول‌ می‌کشد.

۵.. (Tohtori/Doktor (Ph.D شرط‌ ورود به‌ دوره‌ دکترا، داشتن‌ مدرک (Maisteri /Magister/ (Master یا کارشناسی‌ارشد است. دوره‌ دکترا نیز در فنلاند پژوهشی است‌ و چهار تا پنج سال‌ طول‌ می‌کشد.

‌نحوه‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی

۱.  کلیه‌ مدارک دو یا سه سال‌ و تحصیلات‌ نیمه‌‌تمام‌ معادل‌ حداقل‌ ۷۰ واحد به‌ شرط‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان، «کاردانی» ارزشیابی می‌شود.

۲.  مدارک (Kandidaatti/Kandidat (Bachelor و مدارک صادره‌ از پلی‌تکنیک‌ها (AKH / YH)، «کارشناسی» ارزشیابی می‌شود.

۳. مدارک (Maisteri/Magister/Master) با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی، «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می‌شود.

۴. مدارک (Maisteri/Magister/Master) بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ با پنج تا هفت سال‌ تحصیل‌ «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می‌شود.

۵. مدارک Lisensiaati/Licentiaat با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی، «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می‌شود.

۶. مدارک Doktor (Ph.D.)/Tohtori، «دکترا» ارزشیابی می‌شود.

۷. مدارک دانشگاه‌ آزاد فنلاند ارزشیابی نمی‌شود.

تحصیل در فنلاند

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

زبان تحصیل در فنلاند انگلیسی است و دانشجو نیازی به یادگیری زبان دیگری به جز انگلیسی ندارد.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

فنلاند تا سال ۲۰۱۶ میلادی، سیستم تحصیل رایگان را برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ارائه می‌کرد. اما از پاییز ۲۰۱۷ میلادی، برای تحصیل در این کشور، دانشجویان باید هزینه پرداخت کنند. به عبارت دیگر، شهریه‌ برای دانشجویانی که شهروند اتحادیه اروپا هستند مجانی است، ولی دانشجویانی که از کشورهای غیر از اتحادیه اقدام می‌کنند، موظف به پرداخت شهریه هستند که در سال ۲۰۱۷ به صورت زیر تعیین شده بود:

۱. حداقل شهریه برای دانشگاه‌های انگلیسی زبان ۱۵۰۰ یورو در سال است.

۲. شهریه دانشگاه‌های فنلاندی و سوئدی زبان مجانی است.

۳. بالاترین شهریه در دانشگاه‌های هلسینکی ۱۰,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ یورو در سال است.

البته تحصیل در دور دکترا به دلیل بهره‌مندی دانشجو از شرایط خوبی مانند تحصیل رایگان شرایط کاملا رقابتی است.

تحصیل در فنلاند

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

زندگی در فنلاند با توجه به محل سکونت، نیازمند متوسط ۷۰۰ الی ۹۰۰ یورو در ماه است که این مقدار شامل هزینه‌های مسکن، غذا، حمل و نقل، پوشاک و هزینه‌های اضافی دیگر می‌شود. هلسینکی از شهر‌های گران و مهاجر‌پذیر فنلاند است. در کنار هلسینکی شهر‌های اولو و تامپره نیز بسیار مهاجرپذیر هستند و هزینه‌ی زندگی در آن‌ها به نسبت هلسینکی پایین‌تر است. به همین علت از این حیث برای دانشجویان می‌توانند شهرهای مناسب‌تری برای زندگی و تحصیل باشند. متوسط هزینه‌ها در شهر‌های مختلف فنلاند به شرح زیر است:

 • هلسینکی: بین ۸۱۰ تا ۹۸۰ یورو در ماه
 • یواسکیلیا: بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ یورو در ماه
 • اولو: بین ۵۵۰ تا ۷۷۰ یورو در ماه
 • تامپره: بین ۷۳۰ تا ۸۵۰ یورو در ماه

در مجموع، کلیه هزینه‌های زندگی یک دانشجو در دوره تحصیل و زندگی در کشور فنلاند حدود ۷۰۰۰ یورو در سال است.

تحصیل در فنلاند

محدودیت سنی برای تحصیل

محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در فنلاند وجود ندارد، ولی فاصله بین سال‌های تحصیل در مقطع لیسانس تا فوق لیسانس نباید بیشتر از ۵ سال باشد.

برترین دانشگاه‌های فنلاند

رنکینگ بر اساس وب‌سایت topuniversities.com دانشگاه
۹۱ University of Helsinki
۱۳۳ Aalto University
۲۳۴ University of Turku
۳۱۹ Tampere University of Technology
۳۳۸ University of Jyväskylä
۳۸۲ University of Eastern Finland
۴۱۱-۴۲۰ University of Oulu
۴۷۱-۴۸۰ Lappeenranta University of Technology
۵۰۱-۵۵۰ Abo Akademi University
۵۰۱-۵۵۰ University of Tampere

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های فنلاند

فنلاند از مقاصد تحصیلی محبوب در بین دانشجویان سراسر دنیا است. کیفیت بالای دانشگاه‌ها، تنوع رشته‌های موجود در دانشگاه‌ها و بورسیه های تحصیل در فنلاند از جمله ویژگی‌هایی هستند که موجب محبوبیت تحصیل در این کشور شده‌اند. دانشجویان متقاضی می‌توانند برای اطلاع از رشته‌های ارائه شده در هر سال تحصیلی و نیز بورسیه‌های دانشگاه‌ها به وب‌سایت studyinfo.fi مراجعه کنند. نکته قابل توجه اینکه زمان پذیرش برای برخورداری از بورسیه های تحصیلی فنلاند در مقطع کارشناسی ژانویه و کارشناسی ارشد اوایل دسامبر تا اواسط و اواخر ژانویه است.

تعطیلات پایان سال تحصیلی

کلاس‌های دانشگاه در فنلاند در فصل پاییز، تقریبا اواخر شهریور و اوایل مهرماه است.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در فنلاند

دانشجو هنگام تحصیل در فنلاند از بیمه تحصیلی دانشجویی برخوردار است.

تحصیل در فنلاند

آب و هوای فنلاند

فنلاند از شرق با روسیه و از غرب با سوئد همسایه است و پنجمین کشور پهناور اروپایی محسوب می‌شود. زمستان‌های فنلاند بسیار سرد، تاریک و بلند است؛ در مقابل، تابستانی بسیار نورانی، گرم و کوتاه دارد. در تابستان معمولا روزها تا ۲۰ ساعت بسته به نقطه‌ای که شهر در آنجا واقع شده نیز می‌رسد و شب‌ها معمولا کوتاه است. دمای هوا نیز در تابستان ها بین ۲۰ تا ۳۰ درجه است.

زمستان در شهرهای شمالی این کشور از نوامبر تا فوریه است؛ این در حالی‌ است که در شهرهای جنوبی‌تر مدت زمستان کمی کوتاه‌تر است. همچنین، در شهرهای شمالی در فصل زمستان شب قطبی روی می‌دهد (زمانی‌که خورشید همواره در آسمان است و غروب نمی‌کند). این پدیده در شمالی‌ترین نقطه فنلاند در زمستان ۵۱ روز طول می‌کشد. فصل بهار و پاییز نیز در این کشور بسیار زود گذر هستند.

ویزا و کار دانشجویی در فنلاند

ویزای تحصیلی فنلاند، به صورت یک ویزای موقت یکساله صادر می‌شود و بنا به لزوم هرساله تمدید می‌شود. از سال ۲۰۱۲ کارت اقامت به طور مسقیم در خود سفارت فنلاند در تهران صادر و به متقاضی داده می‌شود.

تحصیل در فنلاند

مدارک مورد نیاز برای ویزای فنلاند

 • ارائه پذیرش از دانشگاه یا فایل آن بهمراه دو نسخه کپی
 • مدرک زبان به همراه دو نسخه کپی از آن
 • بیمه یک‌ساله با اعتبار ۳۰,۰۰۰ یورو
 • پاسپورت و دو نسخه کپی از آن
 • اصل شناسنامه و دو نسخه کپی از آن
 • دو قطعه عکس رنگی ۶*۴
 • نامه تمکن مالی از بانک به میزان ۱۰,۰۰۰ یورو و دو نسخه کپی از آن
 • مدارک فارغ‌التحصیلی از دبیرستان به بعد به همراه ریز نمرات
 • CV

اخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

دانشجو پس از اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی و ورود به فنلاند می‌تواند اقدام به ارسال دعوتنامه برای همسر خود کرده و تقاضای ویزای همراه کند.

شرایط کار دانشجویی

دانشجویان در دوره تحصیل در فنلاند اجازه کار پاره وقت به مدت ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند. ساعت کار آزاد برای دانشجویان دکتری ۳۰ ساعت در هفته است. البته پیدا کردن کار برای کسانی که به زبان فنلاندی یا سوئدی آشنایی ندارند، اندکی مشکل است.

لینک های دانلود

***** گزارش خرابی یا کپی رایت *****

در صورتی که لینک دانلود خراب است یا شما صاحب اثر هستید و اشتباه کتاب شما در سایت قرار گرفته از طریق تماس با ما به ما اطلاع دهید

راهنمای دانلود

 • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
 • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
 • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است ازطریق ارسال پیامک به شماره 09365692210 طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
 • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
 • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.kolbedanesh.com ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
 • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن