کتاب

آموزش افزونه وردپرس Google XML sitemap

افزونه وردپرس Google XML sitemap

با سلام خدمت دوستان و همراهان کلبه دانش در این مقاله قصد داریم افزونه وردپرس google XML sitemap را بررسی کنیم.

ابتدا با تعریف مختصر از نقشه سایت و مثال ساده ای برای بهتر درک کردن و بیشتر آشنا شدن شما با نقشه سایت شروع خواهیم کرد.

نقشه سایت یا همان sitemap یک فایل XML است که نقشه و راه های سایت شما را به گوگل معرفی می کند.به طور مثال یک ناخدا را در نظر بگیرید که می خواهد در دریا سفر کند و و از مکان جزیره ها با خبر شود این ناخدا با استفاده از نقشه میتواند بدون اتلاف وقت و خستگی به مقصد موردنظر خود برسد.ربات های گوگل هم با نقشه سایت شما می توانند تمام جزیره ها و مکان های موجود در دریا که همان صفحات و مطالب سایت شما هستند را پیدا کنند.

آموزش کار با google xml sitemap

 

حال می خواهیم نقشه سایت XML را در سطح کامل تر و وسیع تر برای شما دوستان و همراهان گرامی بیان کنیم.

نقشه سایت XML در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرس های موجود در سایت شماست،همچنین نقشه وردپرس sitemap می تواند اطلاعات متای هر آدرس از سایت مانند آخرین به روز رسانی،میزان اهیمت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود.وجود sitemap موتورهای جستجو مانند گوگل را راهنمایی می کند تا صفحات سایت شما را بهتر شناسایی کرده و همچنین از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی مطلع شوند.

نقشه وردپرس sitemap

یقینا دست کم گرفتن نقشه سایت موجب دیده نشدن مطالب سایت می شود.sitemap،همانطور که از نامش پیداست،فقط یک نقشه از سایت شما ایجاد می کند یعنی در یک صفحه تنها نوشته ها و برگه های سایت شما،بخش های آن،پیوند های بین آن ها و غیره را نشان می دهد.نقشه وردپرس sitemap باعث می شود سایت شما به مرور ساده تر شده و یک نقشه سایت به روز شده در سایت برای شما،کاربران و موتورهای جستجو ایجاد می کند.

همانطور که گفته شد نقشه های سایت یک راه مهم برای ارتباط با موتورهای جستجو هستند.درصورتی که در robot.txt شما به موتورهای جستجو می گویید که کدام بخش های سایت خود را از عدم نمایه سازی محروم می کند،در نقشه وردپرس sitemap به موتوهای جستجو می گویید که در محتوای شما جستجو می کنند و آن ها را ببینند.

تا این جا برای اینکه جرقه ای در باره ی افزونه وردپرس google XML sitemap در ذهن شما زده شود نقشه سایت را مورد بررسی قرار دادیم.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که نقش افزونه وردپرس google XML sitemap چیست؟

در پاسخ به این سوال می توانیم بگوییم  افزونه وردپرس google XML sitemap نقشه سایت XML خاصی را تولید می کند که به موتورهای جستجوگر مانند Google,Yahoo,Bing,Ask.com در شاخص گذاری سایت شما کمک می کند.افزونه وردپرس google XML sitemap همه نوع صفحه تولید شده به وسیله وردپرس مانند URLهای سفارشی را پشتیبانی می کند.به علاوه به موتورهای جستجوگر هرزمان که پستی جدید ایجاد شود،اعلام می کند.از ویژگی های بارز افزونه وردپرس google XML sitemap می توان به ۵ مورد زیر اشاره کرد.

۱٫بهترین رتبه بین افزونه های وردپرس را داراست.

۲٫کار خود را دقیق انجام می دهد.

۳٫سایت شما را خراب یا کم سرعت یا مختل نمی کند،ایمن است.

۴٫ برای تمام کاربران رایگان است،از آنجا که تحت GPL منتشر شده است می توانید به صورت رایگان در سایت شخصی یا تجاری خود استفاده کنید.

۵٫با انواع ترجمه ها منتشر شده است.

آموزش ایجاد نقشه سایت با افزونه وردپرس google XML sitemap

افزونه وردپرس Google XML sitemap
برای ساخت نقشه سایت مانند همیشه ابتدا باید نصب صورت بگیرد بنابراین افزونه وردپرس google XML sitemap را یا از طریق آپلود از FTP یا با استفاده از عملکرد add plugin یا افزودن افزونه نصب کنید سپس افزونه وردپرس google XML sitemap را در صفحه مدیریت افزونه فعال کنید.بعد از فعال سازی زیرمنویی با نام XML sitemap به تنظیمات وردپرس شما اضافه می شود.

پس از کلیک بر روی XML-sitemap وارد بخش تنظیمات و ایجاد نقشه سایت می شوید که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

 

افزونه وردپرس Google XML sitemap

تنظیمات بخش Basic Options

بخش Basic Option تنظیمات پایه افزونه وردپرس google XML sitemap است که هر قسمت را در ادامه بررسی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

Notifiy Google aboout update of your site: با تیک زدن این گزینه هرتغییراتی که در سایت صورت بگیرد گوگل از آن با خبر می شود.بهتر است که این گزینه را تیک بزنید.

Notify Bing (formerly MSN Live search) about update of your site: با تیک زدن این گزینه هر تغییراتی که در سایت صورت بگیرد موتور جستجوی Bing از آن با خبر می شود.بهتر است که این گزینه را هم تیک بزنید.

Add sitemap URL to the virtual robot.txt file: این یک فایل شامل اطلاعاتی درمورد نقشه وردپرس sitemap است که فعال کردن آن می تواند بازدید سایت شما را افزایش دهد.

Try to increase the memory limit to: این گزینه تعیین کننده محدودیت برای افزونه و …

نکته: در بخش Basic Option بهتره که گزینه ها در حالت پیش فرض باقی بماند،مگر اینکه با افزونه مشکل داشته باشید و مجبور باشید تعداد پست در نقشه سایت را محدود کنید و یا اینکه بتوانید میزان memory limit را در حدی که سرورتان ست کرده است بالا ببرید.

تنظیمات بخش Additional pages

آموزش کار با google xml sitemap

در این بخش شما می توانید فایل ها یا URL هایی که متعلق به سایت وردپرس نیستند اما باید در نقشه سایت ذکر شوند را مشخص کنید.

به طور مثال اگر دامنه شما www.yul.com است و سایت شما در www.yul.com/site قرار دارد،ممکن است بخواهید صفحه اصلی خود را در www.yul.com قرار دهید می توانید از بخش Additional pages استفاده کنید.

تنظیمات بخش Post Priority

آموزش کار با google xml sitemap

Do not use authomatic priority calculation: با تیک زدن این گزینه اولویت بندی غیر فعال می  شود و ارزش تمام نوشته یکسان می داند.

Comment Count: اگر این گزینه را انتخاب کنید اولویت و ارزش نوشته ها را طبق تعداد کامنت در نقشه تنظیم می کند.

Comment Average: با انتخاب این گزینه می توانید ارزش و اولویت هر نوشته را طبق میانگین کامنت ها تنظیم کنید.

به صورت پیش فرض روی گزینه ی Comment Count تیک زده شده است اما بهتر است از گزینه ی Do not use authomatic priority calculation استفاده کنید.

تنظیمات بخش sitemap content

آموزش کار با google xml sitemap

در این بخش از تنظیمات شما می توانید انتخاب کنید که کدام  قسمت های سایت در نقشه قرار گیرد.

تنظیمات بخش Excluded Item

آموزش کار با google xml sitemap

Excluded categories: در این بخش شما می توانید مشخص کنید که کدامیک از دسته های شما در نقشه سایت و گوگل ایندکس نشود.

Exclude posts: در این بخش نوشته هایی ک می خواهید در نقشه سایت و گوگل ایندکس نشوند را وراد کنید.

نکته: استفاده از این قسمت فشار روی سرور را بالا می برد در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

تنظیمات بخش Change Frequencies

آموزش کار با google xml sitemap

شما می توانید در این قسمت مشخص کنید که هر بخش هرچند وقت یکبار تغییر کند.

آموزش کار با google xml sitemap

در این بخش  شما می توانید برای  بخش های سایت خود در نقشه وردپرس sitemap امتیاز دهید.

برای اعمال تنظیمات پس از تکمیل فرایند روی گزینه Update Option کلیک کنید و اگر تمایل به انجام دوباره تنظیمات داشتید روی گزینه Reset Option کلیک کنید.مانند:

نتیجه نهایی: در اخر نقشه سایت ساختهبا اضافه کردن sitemap.xml به آخر دامنه ی خود نقشه سایت خود را مشاهده خواهید کرد.

مانند: http://kolbe.com/sitemap.xml

امیدوارم که مطالب برای شما مفید واقع شده باشد،پاینده باشید.

 

لینک های دانلود

***** گزارش خرابی یا کپی رایت *****

در صورتی که لینک دانلود خراب است یا شما صاحب اثر هستید و اشتباه کتاب شما در سایت قرار گرفته از طریق تماس با ما به ما اطلاع دهید

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است ازطریق ارسال پیامک به شماره 09365692210 طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.kolbedanesh.com ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جلال

جلال یاکشی کارشناس مهندسی نرم افزار هستم . برنامه نویسی و مباحث تجارت الکترونیک از علایق همیشگی من بوده و هست و سعی دارم با استفاده از این دانش گامی در جهت بهبود و ترقی بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن